Teknik Bilgiler

Püskürtme Şekilleri

 

 

Noktasal Püskürtme (Solid Stream):

Sıvının düz bir şekilde aktığı püskürtme şeklidir. Farklı delik çapları ile sıvının kalınlığı değiştirilebilmektedir. Çizgi şeklinde akış istenen işaretleme, yapıştırma, şekil verme v.b. uygulamalarda tercih edilmektedir.

 

Yassı Püskürtme (Flat):

Sıvı yandan bakıldığında düz, önden bakıldığında üçgen şekilde görülmektedir. Özellikle püskürtme yapılacak malzemenin hareketli olduğu uygulamalarda tercih edilmektdir.Örneğin; bant üzerinde hareket eden ürünün yıkanmasında, baca gazının soğutulmasında, halı yıkama makinelerinde, beton kesme uygulamalarında kullanılmaktadır.

 

Boş Koni Püskürtme (Hollow Cone):

Yuvarlak içi boş bir püskürtme şeklidir.Nozulun içerisinde sıvının dönmesini sağlayan bir aparat bulunmaktadır.Hızla dönerek delikten püskürtülen sıvı boş koni biçimini almaktadır.

 

Dolu Koni Püskürtme (Full Cone):

Kesit olarak yuvarlak, içi tamamen sıvı ile dolu püskürtme şeklidir.Sabit, hereketli olmayan alanlarda tercih edilmektedir. Bir alanı soğutma ve ya nemlendirme, yağlama, sisleme v.b. uygulamalarda kullanılır.

 

İnce Tanecikli Püskürtme (Fine):

Tanecik boyutunun çok küçük olduğu, 1 litre/dakika'nın altında debinin istendiği uygulamalarda tercih edilir.Yuvarlak bir püskürtme özelliğine sahiptir.Sabit ve hareketli uygulamalarda, baca gazı soğutma ve toz çökertme uygulamalarında tanecik boyutları çok ufak olduğundan mükemmel sonuçlar vermektedir. Ortam soğutma, nemlendirme ve yağlama uygulamalarında da kullanılabilmektedir.

 

püskürtme hattı tasarımı

PÜSKÜRTME HESAPLAMA

mm
mm
mm
mm